Η υιοθέτηση ενός υγιεινού διατροφικού μοντέλου είναι υψίστης σημασίας. Πλήθος μελετών να προτείνουν τη συμμόρφωση στο Μεσογειακό Πρότυπο Διατροφής που περιλαμβάνει εβδομαδιαίως ψάρι/θαλασσινά, όσπρια, φρούτα, λαχανικά, δημητριακά ολικής άλεσης, κοτόπουλο και πιο σπάνια κρέας . Δυστυχώς όμως στις μέρες μας τα παιδιά και οι έφηβοι παρεκκλίνουν προς μια «δυτικού τύπου διατροφή» πλούσια σε κορεσμένα λιπαρά, απλούς υδατάνθρακες και επεξεργασμένα τρόφιμα.