Από τα Μινωικά χρόνια μέχρι σήμερα τα όσπρια αποτελούν βασικό συστατικό της παραδοσιακής κρητικής διατροφής. Τα όσπρια, πλούσια πηγή φυτικής πρωτεΐνης, τα κατανάλωναν μαγειρευτά ή σαλάτα, ιδίως κατά τις νηστείες. Τα «Φωτοκόλυβα», ένα έθιμο που κρατά μέχρι σήμερα στην Κρήτη, οι νοικοκυρές την παραμονή των Θεοφανείων ψήνουν ανακατεμένα όσπρια και τρώει όλη η οικογένεια, αλάδωτα, λόγω νηστείας, για να πιούν τον Μεγάλο Αγιασμό των Θεοφανείων.
Με τον Αγιασμό που παίρνουν από την εκκλησία οι νοικοκυρές κάνουν προζύμι, για να έχουν όλο το χρόνο και οι νοικοκύρηδες ραντίζουν το χωράφι που είχαν σπείρει για να έχουν καλή σοδειά.
«Ως τα Φώτα σπέρνουν στάρι κι ως τ ' Αγίου Αντωνίου κριθάρι».
Υλικά
- 100γρ. Φασόλια Μέτρια Λάρισας Θησαυροί της Ελλάδας
- 100γρ. Φακές Ψιλές Κοζάνης Θησαυροί της Ελλάδας
- 100γρ. Ρεβίθια Λάρισας Θησαυροί της Ελλάδας
- 30 γρ. Φάβα Σχοινούσας Θησαυροί της Ελλάδας
- 100γρ. Σιτάρι
- 100γρ. Καλαμπόκι
Για σερβίρισμα
- Εξαιρετικό παρθένο Ελαιόλαδο ΚΑΝΑΚΗΣ ΠΟΠ Καλαμάτας
- Ξύδι λευκό ή χυμό λεμονιού
- Φρέσκα κρεμμυδάκια
- Ψιλοκομμένο μαϊντανό
- 10 Ντοματίνια
- Αλάτι πιπέρι
Εκτέλεση
- Από την προηγούμενη το βράδυ βάζουμε σε χωριστά μπολάκια να μουλιάσουν σε αρκετό νερό με λίγο αλάτι τα φασόλια, τις φακές, τα ρεβίθια και τη φάβα.
- Την επόμενη μέρα ξεπλένουμε δυο φορές τα όσπρια που έχουμε μουλιάσει. Σε μια βαθιά κατσαρόλα ρίχνουμε τα φασόλια, τις φακές, τα ρεβίθια και τη φάβα. Συμπληρώνουμε με αρκετό νερό και βράζουμε για 10 λεπτά. Σουρώνουμε και αντικαθιστούμε με καθαρό νερό.
- Ψήνουμε σε μέτρια θερμοκρασία για περίπου 1 ώρα μέχρι να μαλακώσουν. Τα τελευταία 15 λεπτά ρίχνουμε το σιτάρι, το καλαμπόκι και αλατίζουμε.
- Σουρώνουμε και προσθέτουμε τα φρέσκα κρεμμύδια, μαϊντανό, εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο και ξύδι. Τέλος αλατοπιπερώνουμε και σερβίρουμε.
- Συνοδεύουμε με εκλεκτά παραδοσιακά τυριά από τους Θησαυρούς της Ελλάδας όπως Κρασοτύρι Κω Γιάννου, Ανθότυρο με πιπέρι ΑΟΡΙ, Τουλουμοτυρι Καρύστου και Σφέλα ΠΟΠ Μεσσηνίας.
Καλή επιτυχία!